Dokonaj odpowiedniego wyboru – żaluzje czy rolety?

rolety

Szczególnie w okresie letnim niezbędne są nam elementy, które umożliwią ochronę mieszkania przez gorącem. Do takich elementów należą choćby żaluzje i rolety. Powstaje jednak pytanie – które z nich wybrać?

Żaluzje pozwalają nam regulować ilość światła docierającą do wnętrza. Nie tylko decydujemy o tym, na jaką wysokość zostaną spuszczone. Żaluzje składają się z cienkich, aluminiowych pasków. Można je ustawiać pod różnymi kątami – będą wpuszczać część światła, będą je odbijać lub zupełnie uniemożliwią dotarcie światła do wnętrza. Na pewno ich czyszczenie jest bardziej wymagające, ale nie stanowi problemu. Żaluzje bez trudu dobierzemy do wystroju wnętrza. Dostępne są one bowiem w różnych kolorach – mogą wnętrze ocieplić lub stać się jego dekoracją. Jeżeli natomiast takie żaluzje kojarzą się nam z biurami, możemy wybrać te wykonane z innego materiału – choćby żaluzje drewniane. Wnętrza będą wtedy przytulniejsze.

Rolety umożliwiają nam całkowite zasłonięcie okna lub jego częściowe odsłonięcie. Mamy jednak do wyboru dwa rodzaje rolet. Pierwsze – zewnętrzne, są skuteczniejszą ochroną przed światłem, stanowią barierę dźwiękoszczelną i mogą być zabezpieczeniem antywłamaniowym. Drugie – wewnętrzne, chronią tylko przed światłem. Można wybrać jedną, dużą roletę lub kilka mniejszych, montowanych na poszczególnych oknach.

Są jednak tanie i można wybierać wśród różnych modeli, kolorów i fasonów. Ciekawym dodatkiem dla wnętrz będą rolety bambusowe lub rolety rzymskie. Każdy wybierze coś dla siebie i swojego domu.