o_19na8l38b1gvn1lnm7gb9eud87_new

Korzystamy z niego codziennie, często jednak nie wiemy (mówiąc potocznie), co siedzi w jego środku. Smartfony są obecnie jednymi z najpopularniejszych urządzeń, warto zatem wiedzieć, z czego są zbudowane.

Przód smartfona to rzecz jasna ekran dotykowy. Całość urządzenia zamknięta jest w ramie konstrukcyjnej, która może mieć w swym składzie na przykład stop magnezu – by zapewnić wytrzymałość.

Tył urządzenia natomiast to różnego typu podzespoły – na przykład PCB. Antena oraz głośnik są po to, byśmy mogli uzyskać sygnał nawet w najdalszych rejonach świata. Każdy smartfon ma także wbudowaną kamerę (niekiedy dwie). Czujnik zbliżeniowy ma za zadanie oszczędzania baterii w telefonie, dzięki czujnikowi światła znajdującemu się powyżej ekranu możliwe jest zmniejszanie oraz zwiększanie jego jasności.

Każdy smarfon wyposażony został także przez producenta w gniazdo słuchawek, by użytkownicy mogli dzięki niemu słuchać muzyki. Silnik wibracyjny wmontowany jest (jak sama jego nazwa wskazuje) po to, by urządzenie mogło wytwarzać wibracje, pełniące rolę dzwonków przy ustawieniu smarftona na tryb cichy.

Niezbędny jest także procesor z podzespołami oraz moduły (WiFi, nawigacji satelitarnej czy GPS). Korzystanie ze smartfona nie byłoby także możliwe wówczas, gdyby zabrakło w nim takich elementów, jak działająca karta sim oraz bateria. Prócz tego integralną częścią urządzenia jest aparat fotograficzny (dzisiejsze aparaty pozwalają nam na robienie zdjęć wysokiej jakości).

phone-690091_640

Nie zapominajmy także o tym, iż smartfon jest urządzeniem, w którym znajduje się duża ilość różnego typu pierwiastków  oraz związków chemicznych. Dla przykładu ekran dotykowy może działać prawidłowo, gdyż w jego składzie występuje tlenek cynku indu. W baterii wyodrębnić można choćby karbon, kobalt, aluminium czy lit. Brom, węgiel, magnez, tlen czy złoto – te pierwiastki także kryją się we wnętrzu smartfona.

Jak widać urządzenie posiadające relatywnie niewielkie rozmiary może być dosłownie naszpikowane zaawansowanymi technologicznie częściami, w których składzie znajdziemy rozmaite pierwiastki i związki chemiczne. Tylko ich prawidłowe współdziałanie gwarantuje, że urządzenie spełniać może szereg funkcji, jakie mu przypisano.