Dbajmy o wspólne dobro

bus

Dlaczego busy w Katowicach są tak brzydkie? Głównie dlatego, iż lokalna młodzież je notorycznie demoluje i niszczy. Trudno zrozumieć po co – firma, która oferuje miejskie usługi przewozowe zdaje się, że poddała się. Po ulicach kursują więc busy, które są brudne i zamazane.

Nikt nie wie kto i dlaczego

Młodzież z natury jest buntownicza i trudna. Niezależnie od pokolenia, każdy młody człowiek w pewnym wieku ma nadwyżkę energii, problemy egzystencjalne i niemożność realizacji własnych planów czy popędów. To jednak nie jest powód do tego, by nocą demolować sprawne autobusy. Wiele z nich jest tak zamazana trwałą farbą, iż nic nie widać przez szyby. Zniszczone są też wnętrza. Busy wyglądają więc jakby były o dziesięć lat starsze niż są w rzeczywistości. Kierowca nie zawsze ma czas zareagować – wiele chuliganów psuje sprzęt dyskretnie lub na tyle szybko, iż nawet inni pasażerowi nie widzą tego.

Busy nowe, ale jak stare

W ten sposób jednak busy zdecydowanie nie są chlubą miasta. Władze postanowiły więc zainwestować w specjalny system kamer, które mają nagrywać bandy wandali. Nie chodzi bowiem tylko o wlepki czy wulgarne napisy, które pojawiają się na siedzeniach lub ścianach. Zniszczenia są dużo poważniejsze i nie mają jedynie wymiaru estetycznego. Psychologowie głowią się nad pytaniem – dlaczego młodzież niszczy wspólne mienie? Busy były wymieniane na nowe kilka lat temu, ponieważ wiele osób skarżyło się na wciąż psujące się i głośne „gruchoty”. Nowoczesne pojazdy nie były tanie – ich niszczenie jest więc tym bardziej przykrym widokiem.