Jak mądrze i oszczędnie wydawać?

wydawanie

Wiele osób żyje ponad stan – wydają zdecydowanie więcej pieniędzy niż zarabiają. W takiej sytuacji nie są w stanie nic zaoszczędzić – tworzą tylko dodatkowe długi. Dlatego tak ważne jest, by mądrze gospodarować pieniędzmi. Jak to robić?

Po pierwsze, odkładaj

Bardzo ważne jest wyrobienie sobie odpowiednich przyzwyczajeń. Kiedy otrzymujemy pensję, warto od razu część gotówki odłożyć. Dzięki temu nie zdążymy wydać wszystkiego co nam zostanie. Kiedy będziemy robić to regularnie, kwota oszczędności będzie się pomnażać. Warto jednak wykorzystywać przy tym nowoczesną technologię. Co to znaczy?

Pieniądze, które chcemy odkładać można trzymać na osobnym, oszczędnościowym koncie. Niektóre banki umożliwiają dostęp do niego tylko przez Internet. Robiąc zakupy nie mamy zatem możliwości korzystania z tych pieniędzy – są one bezpieczne. Można nawet udawać, że ich tam nie ma. Jest to zdecydowanie lepsza metoda niż trzymanie pieniędzy w domu – wtedy w każdym momencie moglibyśmy po nie sięgnąć.

Po drugie, planuj wydatki

Poza tym trzeba też odpowiednio planować wydatki. Wiadomo, że do tych podstawowych spraw należą opłaty za mieszkanie, media, spłaty kredytów. Zazwyczaj jednak planujemy wiele innych wydatków. Jak to robić? Należy opierać się na stałych dochodach – czyli stałym miesięcznym wynagrodzeniu. Starajmy się przy planowaniu nie brać pod uwagę tego, co zarabiamy dodatkowo – różnych dodatków, premii czy zwrotów ze skarbówki. Dzięki temu te dodatkowe pieniądze uda się nam odłożyć.