Dbaj o swoje oczy

oczy

Coraz więcej czasu spędzamy przed komputerem, gdyż często wymaga tego nasza praca. Poza tym nasz wzrok nadwyrężamy również oglądając telewizję czy czytając książki. Warto zatem rozważyć, jak należy dbać o oczy.

Bardzo ważne jest to, by zachowywać odpowiednią pozycję podczas wykonywania tych czynności. Czytać czy oglądać telewizję powinniśmy na siedząco. Kiedy leżymy, bardziej napinamy mięśnie gałki ocznej i wtedy bardziej męczymy wzrok.

Jeżeli pracujemy przy komputerze, to oczy powinny być oddalone od monitora o jakieś 45 cm. Warto też ustawić monitor tak, by nie odbijały się od niego promienie słoneczne, gdyż to podrażniało by nasz wzrok. Należy też dbać o prawidłowe oświetlenie miejsca pracy. To jak trzeba ustawić lampkę, zależy od tego czy jesteśmy praworęczni czy leworęczni. Osoby praworęczne ustawiają źródło światła po lewej stronie i odwrotnie.

Należy też pamiętać o tym, że możemy wykonywać pewne ćwiczenia, które pomogą wzmacniać wzrok. Podczas pracy przy komputerze należy robić przerwy co kilkanaście minut i skupiać wzrok na oddalonych przedmiotach. Można też ćwiczyć wzrok powoli poruszając oczami lub patrzeć na zmianę na przedmiot położony blisko i daleko.

Praca przy komputerze w pomieszczeniach o sztucznym oświetleniu, naraża też nasze oczy na wysuszenie. Warto stosować odpowiednie krople do oczu, które nawilżają spojówkę. Oczywiście trzeba je stosować zgodnie z zaleceniami okulisty, by nie podrażnić oczu. Dzięki takim działaniom nasze oczy będą zdrowsze i sprawniejsze.