Bezpieczne zakupy przez Internet

zakupy

Coraz więcej osób chętnie robi zakupy na różnych aukcjach internetowych. Oferują nam one spory wybór jak również przystępne ceny. Jednak niektórzy sprzedawcy nie do końca są uczciwi – starają się przyciągnąć klientów, a później na nich odpowiednio zarobić. Jak zatem nie dać się oszukać? Na co zwracać uwagę, jeżeli planujemy zakupy przez Internet?

Koszty przesyłki

 

Najważniejszą sprawą jest dla nas oczywiście cena wybranego produktu – wybieramy ten, który jest najtańszy. Czasami zapominamy jednak o sprawdzeniu kosztów przesyłki. I tutaj pojawia się problem. Niektórzy sprzedawcy zaniżają cenę produktu, ale za to podwyższają cenę przesyłki. Należy zatem zwracać uwagę na całościową cenę – może się okazać, że inny sprzedawca oferuje lepsze warunki.

Szczególnie istotne jest zwracanie uwagi na koszty przesyłki, gdy kupujemy kilka rzeczy. W wielu przypadkach powinny się one zmieścić do jednej paczki – powinniśmy zatem zapłacić za jedną przesyłkę. Tymczasem niektórzy sprzedawcy naliczają nam opłatę za kilka paczek. Wtedy cena produktu może stać się paradoksalnie wysoka – wyższa niż w zwykłym sklepie.

Opisy aukcji

Niezwykle istotne jest również zapoznanie się z opisem aukcji. Powinien być ona bardzo dokładny – określać charakterystykę przedmiotu, jego zastosowanie, zalety, ale też wady. Niezbędne jest również zamieszczeni zdjęć danego przedmiotu. Jeżeli sprzedawca nie zawiera takich rzeczowych informacji lub zamieszcza niedokładne zdjęcia, można podejrzewać, że coś ukrywa. Warto też analizować komentarze od dotychczasowych klientów. Wtedy łatwiej będzie wybrać uczciwego sprzedawcę.

Sprawdzone i bezpieczne sklepy internetowe

Najlepiej wybierać sklepy popularne, które mogą pochwalić się dobrymi opiniami i wieloma fanami na facebookowej stronie. Przykłady to:

  • MegaKoszulki.pl – sklep z fajnymi koszulkami
  • OpenGift.pl – zabawne upominki i gadżety reklamowe
  • Allegro – znany serwis z aukcjami