Oszczędzaj na wodzie!

woda

Oszczędzanie najlepiej zacząć od zmniejszenia stałych wydatków związanych z opłatami za dom czy mieszkanie. Do tych podstawowych należą opłaty za prąd, gaz i wodę. Zazwyczaj sporo płacimy właśnie za wodę – szczególnie w blokach. W nich bowiem drogie jest podgrzewanie wody. Warto zatem zastanowić się nad tym, co możemy zrobić, by nasze rachunki za wodę zmniejszyć. A jest na to kilka sposobów.

Najwięcej wody zużywa się w czasie kąpieli w wannie. W ten sposób wykorzystujemy nawet o 4 razy więcej wody niż w czasie prysznica. Warto zatem zmienić swoje przyzwyczajenia. Wiele osób nie ma możliwości przebudowy łazienki i zamiany wanny na kabinę prysznicową. Ale wcale nie jest to konieczne. Wystarczy na wannie zamontować specjalną osłonę lub drzwiczki, a na ścianie uchwyt na słuchawkę prysznicową. Wtedy wzięcie prysznica będzie praktyczniejsze i wygodniejsze – nie zachlapiemy całej łazienki.

Oszczędzamy też wodę w czasie mycia naczyń, golenia się czy mycia zębów. Będziemy to robić, gdy będziemy zakręcać kran. W czasie wykonywania danej czynności woda nie musi cały czas lecieć z kranu. Nam się wydaje, że strumień jest niewielki, ale jeżeli robimy tak codziennie, to rachunki nigdy się nie zmniejszą.

Bardzo ważne jest też dokonania niezbędnych napraw. Wszelkie usterki w instalacji hydraulicznej będą powodowały, że tracimy wodę i później musimy za nią zapłacić. Można też podjąć pewną inwestycję i wyposażyć krany w perlatory. Napowietrzają one strumień wody. Dzięki temu wydaje się większy, a w rzeczywistości wcale nie zużywamy dużo wody.