żeglowanie
Pierwsze pieśni żeglarskie, powstały już w XVII wieku. Zaczęto je śpiewać, po to, aby umilić czas na morzu oraz usprawnić i zsynchronizować prace wykonywane przez żeglarzy. Szanty są kopalnią oryginalnych rytmów, brzmień i rymów. Chociaż szanty śpiewało się od zawsze głównie bez podkładu muzycznego, coraz częściej wykorzystuje się proste instrumenty, takie jak drumla czy kości.

O czym one są?

Szanty to piosenki, które opowiadają prawie o wszystkim. Są to pieśni zbudowane z prostych, rytmicznych słów, które łatwo zapadają w pamięć. Można w nich znaleźć wzmianki o nieszczęśliwej miłości, trudach pracy podczas żeglowania, szczęściu i cierpieniu Szanty przenoszą odbiorcę w inny świat, który istniał wieku temu. Dzięki nim, wiemy dziś jak ubierali się, co jedli i robili żeglarze sprzed wieków.

Jak się śpiewa?

Ton całej pieśni nadaje tak zwany szantymen, czyli lider. Reszta grupy powtarza za nim konkretne słowa lub całe wersy. Trzeba pamiętać, że dzisiejsze szanty zmieniły się od tych, które wykonywane były setki lat temu. Praktycznie każda szanta, posiadała dwie wersje – jedną kulturalną, grzeczną oraz drugą, która zawierała słowa przepełnione szczerymi uczuciami bólu i radości, nie bacząc na wulgaryzmy. Obecnie są one przyjemniejsze dla ucha, dopasowane tak, aby podobały się jak największej ilości odbiorców. Dobrze zaśpiewana szanta, to taka, która sprawia, że od razu mamy ochotę znaleźć się na pokładzie jachtu i żeglować w nieznane, nie bacząc na ciężką pracę, która na nas czeka na pokładzie.

Polska – krainą pieśni żeglarskiej

Nasz kraj słynie w całej Europie z bogactwa repertuaru szantowego. Co roku odbywa się u nas około setki festiwali szantowych, które cieszą się ogromną popularnością, co ważne –  nie tylko wśród żeglarzy.