student

Czemu studia są drogie? Studenci (oraz ich rodzice, którzy są często traktowani jako sponsorzy artystycznie uzdolnionej pociechy) podczas paru lat studiów parają się wieloma dziedzinami. Np. studenci ASP,  wiele materiałów muszą kupować sami.

Druk cyfrowy i inne koszty

Szkoła nie oferuje studentom blejtramów czy płócien oraz fabr. Obrazy, grafiki i ilustracje studenci muszą wykonywać własnymi przyborami. Koszt obrazu z pewnością wyniesie ponad sto złotych – dobre, markowe farby i pędzle nie są tanie. Do tego oczywiście często dochodzi konieczność wydrukowania projektów oraz zakup innych gadżetów reklamowych. Wiele prac jest obecnie rysowanych na komputerze. Tablet pozwala na uzyskanie podobnych efektów, co farby olejne, jednak druk cyfrowy w miastach takich jak Poznań nie jest tani. W przeciwieństwie do stolicy, wiele punktów, które oferują druk cyfrowy, nie jest otwartych całą dobę. Co to oznacza? Studenci drukują prace zaliczeniowe na ostatnia chwilę – tuż przed zamknięciem lub bladym świtem, po to by oddać wydruki na czas do korekty.

Perspektywa lub jej brak

Studia artystyczne rządzą się swoimi prawami. Na uczelni obcych zaskakuje fakt, że zarówno uczniowie, jak i wykładowcy często palą w niewyznaczonych do tego specjalnie miejscach. Alkohol spożywa się w pracowniach – impreza na uczelni? Nikogo to nie dziwi. Nic więc dziwnego, że za druk cyfrowy czy potrzebne materiały płaca rodzice, a nie student, który zanim zacznie zarabiać, musi poimprezować… Wydatki są spore, ale motywacją jest nadzieja o dobrej i kreatywnej pracy, która nie tylko przyniesie satysfakcję, ale i odpowiednie zarobki…