Tapeta – jeszcze hit, czy już kit?

Niegdyś tapety nie kojarzyły się z dużą wytrzymałością. Były natomiast kojarzone z bardzo niską ceną: ludzie decydowali się na ich zakup, ponieważ oklejenie nimi ścian nie generowało dużych kosztów, a po zniszczeniu tapety (co nie trwało dłużej, jak pięć lat), można było zakupić kolejną i powtórzyć klejenie. Sam proces umieszczenia tapet na ściany imitujących cegłę też nie był i wciąż nie jest skomplikowany: nie było potrzeby usuwania wszystkich mebli. Wystarczyło zrobić miejsce na podłodze, dbając o to, aby dywan nie zabrudził się klejem.

Montaż tapet

Obecnie samo klejenie tapet wciąż jest procesem bardzo prostym. Nowocześniejsze, niż kiedyś kleje powodują natomiast, że tapeta trzyma się dużo dłużej i łatwo nie zostanie zdjęta. Obecne tapety dekoracyjne do domu nie są jednak produktem mało wytrzymałym, którego jedyną realną zaletą jest cena (chociaż ta wciąż nie jest duża). Przez ostatnich kilkanaście lat metody produkcyjne tapet bardzo się rozwinęły, dzięki czemu tapety do domu mogą nawet posłużyć kilkanaście lat. Dzieje się tak dlatego, że nie są one produkowane tylko z papieru. Owszem, warstwa wewnętrzna, czyli ta klejona wciąż pozostaje papierowa, ale warstwa zewnętrzna, czyli ta, na którą będzie się patrzeć, może być zrobiona z materiałów sztucznych, takich jak na przykład winyl.

Te technologie sprawiają, że tapety dekoracyjne wykazują się nie tylko dużą wytrzymałość, ale również estetykę. Ostatnio bardzo popularne stały się tak zwane fototapety, które niczym obraz przedstawiają konkretną pejzaż. Dominują one tym samym swoją estetyką nad pomieszczeniem i zapewne dlatego są chętnie wybierane przede wszystkim w domach, w których króluje nowoczesny sposób na urządzanie wnętrz.