żeglarstwo
Przed wynalezieniem silnika motorowego poruszanie się po wodzie było jedynie możliwe dzięki sile własnych rąk(wiosła) oraz wykorzystania wiatru(żagle). Od czasu wejścia silników spalinowych na jednostki pływające świat rekreacji wodnej podzielił się na dwa obozy, tych kochających prędkość, skutery wodne i motorówki oraz przeciwników spalin na wodzie, kochających żagle i ciszę.

Wiatr w żagle

Żeglarstwo to piękny ale wymagający sport, w przypadku małych jednoosobowych żaglówek wszystkie obowiązki spadają na żaglarza. Większe żaglowce wymagają od załogi świetnej pracy zespołowej, dyscypliny, a od kapitana zarządzania całą załogą. Nie ma wątpliwości, że żeglarstwo jest wymagające, jest jednak także wyjątkową przygodą, jakiej nie może zapewnić żaden inny sport.

Blisko natury

Żeglarstwo morskie daje pewną integrację z morzem, z czasem zaczynamy personalizować morskie siły i niektórzy wręcz uzależniają się od walki z morzami i oceanami. Żegluga śródlądowa jest znacznie spokojniejsza, bardziej relaksacyjna. Choć niestety wielu amatorów nawet nieposiadających najniższych patentów wypływają na jeziora i stanowią ogromne zagrożenie. Wyjazd pod żagle to niezapomniana przygoda, ważne jednak, aby znajdować się pod okiem doświadczonej osoby, która nie jedno przeżyła na wodzie.